Post Image
1.3K

Tencerelerden Yanmış Yağları Çıkarmanın Sağlıklı ve Kolay Yöntemi

Mutfakta en çok kullanılan gereçlerden biridir tencereler. Görüntüsünün pırıl pırıl olması, mutfakta geçirdiğiniz zamanın daha güzel daha keyifli olmasına etkendir. Hele ki mutfak düzenine ve sunuma önem verenlerdenseniz.

Fakat bir de özellikle yüksek sıcaklıklara maruz kalınca dibinde oluşan siyah lekeler vardır. O lekelerden kurtulmak için birbirinden kuvvetli kimyasallar kullanmak zorunda kalırız.

1/2 su bardağı kabartma tozu

1 tatlı kaşığı sıvı bulaşık sabunu

1 veya 2 çorba kaşığı hidrojen peroksit (oksijenli su)

Sünger

Kabartma tozu, bulaşık deterjanı ve hidrojen peroksiti (oksijenli su) küçük bir kase içinde karıştırın. Karışım krem şanti kıvamında olacaktır. Olmaması halinde içine bir miktar da hidrojen peroksit ekleyebilirsiniz.

Yanmış yağ lekeleri bulunan tencere, tava veya tepsinin üzerine bu karışımı iyice yayın. Hidrojen peroksit mucizevi bir temizlik yapar ve biriken yağ lekelerini çıkarır. Özellikle metaller üzerinde doğal bir leke çıkarıcı olarak görev yapar.

Ardından temizlemek istediğiniz tencere, tava veya tepsiyi lavabonun içine koyun ve bir sünger ile ovmaya başlayın. Tüm yağ lekeleri yok oluncaya kadar bu işleme devam edin.

Ardından yıkayın ve durulayın. Tencere, tava veya tepsinizde siyah yağ lekelerinin kalmadığını ve pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

BENZER YAZILAR

1 Yorum

    Arzu Ece Vural

    Yazı için çok teşekkür ederim gerçekten harika olmuş eskiden çok uğraştırıyordu bu tencerede ki yağ lekeleri vs ler ama artık kolay 🙂

    teşekkürler kolay yöntem

    13 Ekim 2019 Cevapla

Bir cevap yazın