Post Image
1.5K

Coronavirüs bir yüzeyde ne kadar hayatta kalabilir?

Yeni bir çalışma Covid-19’a neden olan coronavirüsün cansız nesneler üzerinde bir haftadan bile daha uzun  süre hayatta kalabileceğini gösterdi. ABD Salgın Hastalıklar Kontrol ve Önleme Merkezine göre, şimdiye kadar belirli bir yüzeye veya nesneye dokunduktan sonra  eller ağza, buruna veya gözlere sürüldüğünde corona virüsün bulaşıp bulaşmayacağı bilinmiyordu. Bilim insanları Covid-19 virüsü hakkında çok fazla bilgiye sahip  olmadıklarından bu soruya MERS ve SARS’a neden olan coronavirüsler üzerinde araştırma yaparak cevap bulmaya çalıştı.

İnsanlar ve hayvanlar üzerinde etkili olan virüslerle ilgili daha önce yapılmış çalışmaları inceleyen araştırmacılar, 22 çalışmada, insanda hastalığa neden olan mikro organizmaların oda sıcaklığında, birçok yüzeyde 9 güne  kadar canlı kalabildiğini buldular.

Araştırmacılar coronavirüs ailesine ait virüslerin ise alüminyum, ahşap, kağıt, plastik ve cam gibi değişik  malzemeler üzerinde en fazla 4 ila 5 gün canlı kalabileceğini söylüyor. Greifswald Üniversitesi Hastanesinden  doktor Günter Kampf, düşük sıcaklık ve yüksek nemin bu virüslerin yaşam sürelerini uzattığını söylüyor.

BENZER YAZILAR

4 Yorum

  Yunus Semerci

  Bu sıcaklarda yaşaması lazım genelde ama yaşıyor bu illet maalesef

  4 Ağustos 2020 Cevapla
  Murat Arda Pehlivan

  Artık iyice korkar olduk yüzeyde kaç saat banlı kalıyor acaba bu corona virüs diye kargo geldikten 2 3 gün sonra açıyoruz paketleri. Virüsün nereden geleceği belli olmaz sonuç olarak 😀

  4 Ağustos 2020 Cevapla
  Zeynep Telli

  Corona Virüs hayatımızın tam merkezine geldi oturdu maalesef ve bu duyarsızlıkla daha da gidecek gibi değil maalesef. Allah yardımcımız olsun

  4 Ağustos 2020 Cevapla
  Muhammet Demirci

  artık 3 gün sonra alıyorum eve gelen kargoları

  4 Ağustos 2020 Cevapla

Bir cevap yazın